عضویت در خبرنامه

مقالات

مدیران ارشد دنیای تجارت چطور با استرس‌های خود کنار می‌آیند؟

استرس پدیده‌ای است که از کودکی آن را تجربه کرده‌ایم و مانند اصل بقاء نه تنها از بین نرفته است، بلکه با گذر زمان، تنها شکل آن تغییر کرده است. جالب اینجاست که بسیاری از مدیران و بزرگان مطرح دنیا هم با استرس در ابعاد بزرگ‌تری سر و کار دارند.
ادامه مطلب

کلاغ‌ها می‌توانند ذهن پرندگان دیگر را بخوانند

نظریه‌ی ذهن یک توانایی شناختی است که به واسطه‌ی آن حالات ذهنی مختلف مثل دانش، باور، اهداف، علاقه و موارد دیگر را به خودمان و دیگران نسبت می‌دهیم. به کمک این قابلیت می‌توانیم دانسته‌ها، اعتقادات، اهداف و علایق دیگران را بفهمیم.
ادامه مطلب

چند درصد بدن ما در ستاره‌ها ساخته شده است؟

جالب است بدانیم که عالم با یک انفجار خیلی بزرگ به نام «مهبانگ» (Big Bang) بوجود آمد. اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، در همان ابتدای کار فقط پروتون وجود داشت. سپس وقتی جهان اندکی سرد شد، هرکدام از پروتون‌ها به یک الکترون‌ پیوستند و اتم هیدروژن را ساختند (البته مقداری هم هلیوم بوجود آمد). بنابراین همه‌ی اتم‌های هیدروژنی که اکنون در آب وجود دارند و شما آن‌ها را می‌نوشید، حدود ۱۳.۷ میلیارد سال پیش و در ابتدای پیدایش کیهان ساخته شدند.
ادامه مطلب

نسخه تعاونی در مقاوم سازی اقتصاد پسابرجام

اقتصاد دانان کشور در مرحله گذار و دست‌یابی به نتایج این ماراتن سیاسی، سه انتخاب برای کشور و مسئولین آن پیش‌بینی نموده‌اند؛ تعامل با جهان بدون توجه به اصلاح ساختار اقتصادی کشور، درونگرایی با نفی اصلاح ساختار (اقتصاد مقاومتی ناقص) و اصلاحات ساختاری با بهره‌گیری از تعامل جهانی.
ادامه مطلب

تعاونگر کیست ؟ (یادداشت دوم)

ر این باور­هستم که بعضی از موضوعات شغلی علاوه بر تخصص و تجربه­کاری نیازمند روحیه ­شاداب، انگیزه­ بالا، عشق ­ورزیدن و جوشش­ درونی است، چرا که اگر آن شور، حال و نشاط نباشد کارها حالت اداری و رفع­ تکلیفی به خود می­گیرند و به نتیجه مطلوب نمی­رسند و از اثر­بخشی لازم برخوردار­نخواهند­بود کار در بخش تعاون نیز از این جنس است، به نظر می­رسد همکارانی که در این بخش مشغول به کار و تلاش هستند برای توفیق هر چه بیشتر باید خودجوش و خودانگیخته ­باشند.
ادامه مطلب

تعاونگر کیست ؟ (یادداشت اول)

تعاونگران را به تعبیری می توان به دو دسته تقسیم¬کرد: 1- تعاونگرانی که مستقیماً در تعاونیها ، اتحادیه ها و اتاقهای تعاون مشغول کار و خدمت هستند. 2- تعاونگرانی که در مسئولیت های دولتی در قالب مدیر، کارشناس و کارمند مستقیم یا غیر مستقیم در بخش های مرتبط با حوزه تعاون مشغول به خدمت هستند.
ادامه مطلب

6 عدد شگفت‌انگیزی که جهان بر پایه آنها شکل گرفته است!

جهان بر پایه‌ی شش عدد بنا نهاده شده است که اگر هر کدام از این اعداد حتی به مقدار بسیار ناچیز متفاوت بودند، اکنون هیچ جهان وجود نداشته و بشری هم موجودیت نداشت.
ادامه مطلب

ابداع قطره چشمی که دید در شب را ممکن می‌کند

گروهی از هکرهای زیستی آمریکایی قطره چشمی جدیدی ابداع کرده‌اند که قابلیت دید در شب را برای انسان فراهم می‌کند. این گروه دانشمند-شهروند کالیفرنیایی موسوم به «science for the masses (SftM)» این ماده ابرقدرتمند را در پی تحقیقات بر روی مولکول طبیعی Chlorin e6 تولید کردند.
ادامه مطلب