عضویت در خبرنامه

اخبار سایت

توصیه های بانک مرکزی درباره پرداخت های الکترونیکی در آستانه نوروز

567  تعداد بازدید  |  چهارشنبه 9 اسفند ماه 1396

با توجه به افزایش استفاده از کارت های بانکی و خدمات پرداخت اینترنتی در روزهای پایانی سال از هموطنان خواست موارد امنیتی را درباره پرداخت های الکترونیکی رعایت کنند

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و تعطیلات نوروز، استفاده از کارت های بانکی افزایش می یابد.
در همین پیوند بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امروز (سه شنبه) در اطلاعیه ای پیش بینی کرد جرایم و کلاهبرداری‌ های مرتبط با «خدمات پرداخت الکترونیکی» نیز افزایش یابد.
بانک مرکزی از هموطنان خواست در پرداخت‌های الکترونیکی به موضوعاتی همچون توجه به «درگاه پرداخت اینترنتی»، «برنامه های معتبر پرداخت»، «انتشار ندادن اطلاعات بانکی در فضای مجازی»، «حفاظت از رمز کارت»، «خرید اینترنتی از فروشگاه‌های مطمئن» و موارد امنیتی دیگر توجه کنند.
در این زمینه لازم است مردم هنگام خرید اینترنتی، پیش از وارد کردن اطلاعات کارت، از اینکه به «درگاه پرداخت اینترنتی» معتبر هدایت شده اند، مطمئن شوند و هنگام خرید از فروشگاه های اینترنتی از معتبر بودن نشانی نمایش داده‌شده در مرورگر با درج عبارت https در ابتدای آن و وجود علامت تایید سرویس دهنده (به طور معمول به صورت قفل سبز رنگ) اطمینان یابند.
نشانی معتبر درگاه های پرداخت اینترنتی باید زیردامنه ای از دامنه Shaparak.ir باشد.
هرگونه ترکیب دیگری از کلمه Shaparak و هر پسوند دامنه دیگری به غیر از .ir غیرمجاز است. به عنوان مثال ترکیب هایی نظیر Shapaarak یا Shaparack نامعتبر به شمار می رود.
برای اطلاع از نشانی اینترنتی درگاه های پرداخت اینترنتی معتبر، به تارنمای کاشف به نشانی www.kashef.ir مراجعه شود.
همچنین توصیه می شود از صفحه کلید مجازی برای ورود اطلاعات کارت خود استفاده نشود.
باید برنامک های همراه فراهم کننده خدمات پرداخت را فقط از مراجع معتبر بارگیری و نصب کرد. مراجع معتبر به معنای درگاه رسمی بانک/ موسسه اعتباری مجاز یا فراهم‌ کننده مجاز خدمات پرداخت (پی.اس.پی) است.
برای مشاهده نشانی درگاه بانک ها و موسسه های اعتباری و همچنین شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت که فراهم کننده برنامک های همراه معتبرند، می توان به تارنمای کاشف مراجعه کرد.
بانک مرکزی از مردم خواست اطلاعات کارت خود در کانال ها و گروه‌ های تلگرامی یا صفحات اینستاگرامی یا هر شبکه اجتماعی دیگر که توسط بانک یا شاپرک تایید نشده است، وارد نکنند.
همچنین نباید کارت و رمز کارت خود را تا آنجا که می شود، در اختیار دیگران قرار داد.
ورود رمز در دستگاه های پرداخت بانکی فروشگاه‌ ها به طور شخصی و خودداری از ارائه آن به فروشنده یا افشای آن به هر شیوه دیگر مجاز نیست. به‌منظور انتقال وجه، فرد دریافت‌کننده وجه باید فقط شماره کارت خود را ارائه کند و نباید دیگر اطلاعات کارت ارائه شود.
باید خریدهای اینترنتی از فروشگاه های مطمئن انجام شود و به وجود «نماد اعتماد الکترونیک» دقت و از اعتبار آن اطمینان حاصل کرد (با کلیک روی نماد به تارنمای enamad.ir هدایت می شوید که مسیر و اطلاعات ارائه‌ شده باید با مشخصات فروشگاه اینترنتی منطبق باشد).
بانک مرکزی توصیه کرد مردم از خرید از تارنماهای اینترنتی، کانال های تلگرامی یا صفحات اینستاگرامی که خلاف موازین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کنند یا تخفیف ها و شرایط فروش غیرمتعارف و جذاب پیشنهاد می کنند، خودداری کنند.
بانک مرکزی توصیه کرد: رمز اول و دوم کارت را به صورت دوره ای تغییر دهید. از روال های تغییر رمز و مسدودسازی کارت که توسط بانک شما ارائه شده است مطلع باشید تا بتوانید در مواقع ضروری رمز خود را به سرعت تغییر یا کارت خود را مسدود کنید.
در انتخاب رمز کارت از بکارگیری اعداد مرتبط با داده‌ های شخصی (مانند سال تولد، شماره شناسنامه و ….) که قابل حدس است اجتناب و از یادداشت کردن اطلاعات کارت از جمله رمز اول یا دوم در مکان های ناامن خودداری شود.
از ارائه اطلاعات کارت خود در بسترهای ارتباطی پرخطر نظیر تلفن ثابت، پیامک و کد های دستوری *…# (USSD) خودداری شود.
در صورت ضرورت، فقط از کارت هایی در این کانال های پرخطر استفاده شود که موجودی قابل توجهی ندارد.
بانک مرکزی از مردم خواست از ابزارهای شخصی امن (تلفن همراه، تبلت، رایانه شخصی و غیره) برای تراکنش‌ های بانکی استفاده کنند و مطمئن شوند این ابزارها از امنیت کافی برخوردار است؛ همچنین آنتی ویروس به روز را در این ابزارها نصب کنند و از نصب برنامه‌ های غیرضروری خودداری کنند.
باید از دریافت فایل یا کلیک روی لینک های نامطمئن که شامل پیشنهادهایی نظیر شارژ رایگان، جوایز و سایر پیشنهادهای جذاب است خودداری شود.
بانک مرکزی به افرادی که از اینترنت اماکن عمومی همچون رستوران ها، فروشگاه ها و مراکز خرید استفاده می کنند هشدار داد تراکنش مالی یا خرید اینترنتی انجام ندهند و همچنین به برنامه های همراه بانک و اینترنت بانک خود وصل نشوند.
بانک مرکزی تاکید کرد کاربران باید هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز یا پایانه فروش، از نبود تغییر/ دستکاری یا نصب تجهیزات اضافی غیرمجاز در بخش‏ های مختلف آن مطمئن شوند و چنانچه در استفاده از خودپردازها با مشکلی روبرو شدند به نزدیک‌ترین شعبه مراجعه کنند یا با مرکز امداد مشتریان تماس بگیرند و تا جایی که امکان دارد از مراجعه به دستگاه‏ های خودپردازی که در مکان‏ های تاریک، نقاط خارج از دید و کم رفت‌وآمد نصب شده است، خودداری کنند.