عضویت در خبرنامه

اخبار سایت

آریل گوارکو رئیس جدید اتحادیه بین المللی تعاون(ICA) در گفتگو با ماهنامه ICA

336  تعداد بازدید  |  چهارشنبه 22 فروردین ماه 1397

رئیس جدید اتحادیه بین‌المللی تعاون به ۶ سوال کلیدی بخش تعاون در سطح جهانی پاسخ گفت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، آریل گوارکو چالش های کلیدی و فرصت ها برای پیشبرد کمک های بخش تعاون در راستای حل مسائل جهانی را در پاسخ به ۶سوال کلیدی تشریح کرد.

نظر خود را در خصوص موضوعات اصلی مطروحه در اجلاس بین‌المللی تعاون بیان بفرمایید؟

ایده اصلی و روشن این اجلاس نشان دادن وظیفه تعاون گران در نگه‌داشتن مردم در مرکز توسعه بوده است. تا مادامی‌که نوآوری‌های تکنولوژیک با تمرکز صرف بر ثروت همراه باشد؛ بر تهدیدات علیه صلح، فاجعه محیط زیستی و… نیز افزوده می‌شود که ثبات جهانی را تهدید میکند و وظیفه اصلی ما به‌عنوان بخش تعاونی، ادامهحفظ یکپارچگی است.

امروزه ۱.۲ میلیارد نفر عضو ۲.۹ میلیون شرکت تعاونی هستند و ما باید هویتمان را که با پیشگامان راچدل پیش رفته است؛ تقویت کنیم، زیرا ارزش‌های ما تغییر نکرده است و در این زمان بسیار مهم است که آن‌ها را در عمل اجرا کنیم. در نهایت با اشاره به آنچه گر هارلم بروندلند در مورد توسعه پایدار گفت: “در جهان نابرابری‌های بزرگ و مشکلاتی وجود دارند که نیازمند اقدام فوری هستند”.  این موضوع ما را از دیدگاه حقوق بشر به چالش می‌کشد و به این معنی است که ما باید به شیوه‌های جامع‌تری فکر کنیم.

گفتنی است؛  جایزه “پیشگامان راچدل” اتحادیه بین المللی تعاون بالاترین نشان افتخار از طرف این اتحادیه است. هدف از اعطای این جایزه، شناسایی فردی است که از منظر پیشگامان راچدیل به فعالیت های تعاونی نوآورانه و پایدار از نظر مالی که به اعضای تعاونی نفع چشمگیر داشته باشد کمک کرده است.

یک میلیارد نفر در سراسر جهان تعاون گر هستند؛ چگونه می‌توان آن‌ها را با توسعه اتحادیه بین‌المللی تعاون هماهنگ کرد؟

اتحادیه بین‌المللی تعاون باید بخش بزرگی از تلاش‌های خود را متمرکز بر بهبود راهکارهایی برای مشارکت تعاون گران کند. این نیاز به حمایت و تقویت از اقدامات آنان دارد. اگر ما بتوانیم پیام خود را به آن‌ها برسانیم اعضای بیشتری خواهیم داشت. بهترین راه رساندن پیام به آن‌ها نشان دادن قدرت اقتصادی و نهادی ما است، با ارائه محصولات و خدمات باکیفیت و باز بودن راه گفتگو با سایر شرکت‌های تعاونی. ما خواهان یک جنبش تعاونی هستیم که از ارزش‌ها در مسیری که توسط سازمان‌های پایه تعیین‌شده است استقبال کنند، از تجربیات جدید بهره‌مند شوند و باعث ایجاد اتحاد با دیگر فعالان تعاونی که بر اساس ارزش‌ها و اصول مشابه با ما ایجاد شده‌اند؛ شوند.

با توجه به چند سال گذشته، چگونه تعاونی‌ها می‌توانند در دنیایی که با تغییرات اقتصادی، سیاسی و جمعیتی همراه است، ثبات را به ارمغان بیاورند؟

همان‌طور که در مطالعات و گزارش‌های مختلف نشان داده ‌شده است، در زمان بحران، تعاونی‌ها بیشتر از سایر مدل‌های کسب‌وکار انعطاف‌پذیر بوده‌اند و ایجاد حس هویت و تعلق‌خاطر، امنیت و ثبات کار یکی از ارزش‌ها در تعاونی‌ها است.

در زمان بحران، تعاونی‌ها جایگزین‌های پایداری را بر مبنای ارزش‌ها و اصول خود، ارائه می‌دهند. مشخصه توسعه اقتصادی بر مبنای جستجو امکانات و منابع برای تولید کالاها مبتنی بر همکاری با یکدیگر است و نه به‌منظور صرفا تجمع ثروت نامحدود، بلکه این برای بهبود زندگی مردم و حفاظت از محیط‌زیست است. واضح است که این اقدامات و پیام‌های تعاونی‌ها می‌تواند به صلح برای همه مردم و دموکراتیزه کردن حوزه‌های مختلف زندگی، فرهنگ و منابع اقتصادی کمک کند.

چگونه تعاونی‌ها می‌توانند در مرکز گفتمان ایده‌های سازمان‌های بین‌المللی و دولت‌ها قرار گیرند و دستاوردهای خود را در برخورد با چالش‌هایی مربوط به محیط‌زیست، نابرابری جنسیتی و ایجاد اشتغال نشان دهند؟

ضروری است که تأثیر جنبش تعاون را در سطح جهانی گسترش دهیم و با سازمان‌های بین‌المللی از بخش عمومی و خصوصی همکاری کنیم. ما می‌دانیم که چیزی وجود دارد که بخش تعاون را از دیگر بخش‌ها متمایز می‌کند. این بدان معنی است که ما می‌توانیم برای کاهش نابرابری، ایجاد کار مناسب، ایجاد برابری جنسیتی، حفاظت از محیط‌زیست و تضمین صلح، مفاهیم و ابزار عملی خود را برای سازمان‌ها و دولت‌ها به‌کارگیریم.

 

همکاری میان تعاونی‌ها: چگونه می‌توان همکاری‌ها برای بهبود محصولات و خدمات ارائه‌شده توسط تعاونی‌ها را تقویت کرد؟

هر روزه بر تعداد افرادی که در مورد پایداری کره زمین و کیفیت غذای مصرفی نگران هستند، افزوده می‌شود و ما نیز معتقدیم که نیاز به تغییر روش تولید و مصرف داریم. این مدل‌های تجاری نیاز دارند که به اولویت‌های جدید و نیازهای مردم پاسخ دهند. تعاونی‌ها در بهترین موقعیت برای ارائه پاسخ هستند، اگر آن‌ها بدانند که چگونه باید از فرصت‌های همکاری میان تعاونی‌ها بهره‌مند شوند؛ می‌توانند بر مبنای اتحاد، یکپارچگی و مشارکت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، به ایجاد محصولات یا خدماتی که سالم و حافظ محیط‌زیست است؛ بپردازند.

بزرگ‌ترین چالش پیش روی اتحادیه بین‌المللی تعاون چیست و شما به‌عنوان رئیس این اتحادیه چگونه می‌خواهید با آن برخورد کنید؟

من ترجیح می‌دهم که به فرصت‌ها فکر کنم نه به موانع، من همیشه فکر می‌کنم که ما باید خوشحال باشیم که در نهضت تعاون کار می‌کنیم، چراکه تعاون جهت ایجاد اقتصاد برای جامعه کار می‌کند و می‌تواند مسیری را که تنها به کسب سود بیشتر که با افزایش محرومیت و آسیب و تخریب محیط‌زیست همراه است را تغییر دهد. این اشتیاق نشان‌دهنده آن است که ما می‌توانیم جنبش تعاون را در برنامه جهانی اهداف توسعه پایدار که توسط سازمان ملل تعیین‌شده است قرار دهیم. برای این موضوع لازم است که کلیه سازوکارهای اتحادیه را برای مشارکت کلیه تعاونی‌ها تجدید و توسعه دهیم؛ به‌طوری‌که هر یک از تعاونی‌ها باید احساس کنند که این امر به ایجاد یک فضای اقتصادی دیگری کمک و تمامی تلاش‌ها بخشی از یک پروژه مشترک است.

منبع: اتاق تعاون