عضویت در خبرنامه

اخبار سایت

کارگروه بررسی حمایت از کالای ایرانی در اتاق تعاون برگزار شد

355  تعداد بازدید  |  یکشنبه 26 فروردین ماه 1397

اولین جلسه کارگروه تخصصی رسیدگی طرح و لوایح معاونت امور مجلس اتاق تعاون ایران در خصوص شعار سال و جایگاه بخش تعاون و اتاق تعاون با حضور معاونت امور مجلس اتاق تعاون و کارشناسان برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، با در نظر گرفتن اینکه در حال حاضر رونق تولید داخلی نیاز قطعی، فوری و ضروری کشور است و بدون آن ایجاد اشتغال پایدار و رفع فقر مقدور نیست، اقدامات مشخصی برای تحقق آن و مخاطب اصلی این اقدامات صورت گیرد.

در بخشی از این نشست، الزامات افزایش تولید در دو دسته الزامات سطح کلان و الزامات سطح خرد یعنی واحدهای تولیدی و بازارها مورد بررسی قرار گرفت.

در الزامات سطح کلان مباحثی نظیر امنیت اقتصادی (شامل امنیت جانی و مالی و دفاع از حقوق مالکیت فعالین اقتصادی)، ثبات اقتصاد کلان و شفافیت و رفع تبعیض مورد تبادل نظر واقع شد همچنین  الزامات سطح خرد نیز با بیان دیدگاه کارشناسان حاضر تشریح شد.

در بخشی از این گفتگو  وضعیت زنجیره عرضه و تقاضا که از الزامات سطح خرد تلقی می شود، مورد بررسی قرار گرفت و بیان شد شواهد نشان می­دهد که بسیاری از کالاهای تولیدی در ایران از کمبود تقاضا رنج می­برند و بسیاری از صنایع زیر ظرفیت تولید خود فعالیت کرده، انبارهایشان پر است و از سرمایه­گذاری جدید اجتناب می­کنند. بخشی از این کمبود تقاضا می­تواند از طریق کاهش تقاضای فعلی برای محصولات وارداتی که مشابه آن­ها در داخل تولید می­شود رفع شده که به یک عزم عمومی با مشارکت همه شامل سیاست­گذاران عمومی، مردم و سرمایه­گذاران که به طور بالقوه مصرف­کننده کالاهای وارداتی مذکور هستند ممکن است. به نظر می­رسد نامگذاری سال ۱۳۹۷ با عنوان «حمایت از کالای ایرانی» نیز با توجه به این آسیب­شناسی صورت گرفته است.

علاوه بر این در این زمینه نباید از صادرات به عنوان یک منبع نامحدود برای تقاضا غفلت کرد. به طور ویژه در شرایط فعلی می‌­توان از فرصت بازسازی عراق که از منابع مالی مناسبی نیز برخوردار است برای افزایش تقاضا برای خدمات فنی و مهندسی، محصولات فولادی، سیمان، حمل و نقل استفاده کرد.